Dolandırıcıların Sahte Bankacılık Numaralarına Dikkat!

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi telefon dolandırıcıları. Dolandırıcı kişi kurbanının hassas yönlerini kullanarak para koparmaya çalışıyor ve birçok kişi buna kanıyor. Fakat foyalarının ortaya çıkması ile artık dolandırıcılar birçok farklı yöntem kullanıyorlar. Kendilerini polis veya savcı olarak tanıtıp, telefonla arayarak suça bulaştığınızdan ve paraları kontrol etmeleri gerektiğinden bahsedip paralarını çalmaya çalışıyorlar. Bu artık sıradan hale geldiği ve inanan sayısı gittikçe azaldığı için farklı yöntemler denemeye başladılar. Bugün aldığım bir telefon da bu dolandırıcılık örneklerinden birisiydi. Başkaları da bu hataya düşmesinler diye bu yazıyı yazıyorum.

En başta, beni arayan numarayı yazayım: 0850 850 2623

Kart Aidatlarıni İade Edeceklermiş

Evet, arayan numara teferruatı geçtikten sonra bunu söyledi. Bugüne kadar Yapı Kredi olarak benden aldıkları kart aidatlarını iade edeceklermiş. 658 TL’lik bir birikmiş kart aidatı varmış. Bunu da 2 saat içinde hesabıma aktaracaklarmış. İlk başta bankanın bu cömertliği gözlerimi yaşartmadı değil. Sonuçta az bir para değildi fakat bir yandan konuşan kadını dinlerken bir yandan da düşündüm. Hesabımı sürekli takip ettiğimden banka benden bu kadar para çekmemişti. Bu miktar neden bu kadar oldu? İşin faiz kısmını düşündüm. Ondan herhalde dedim. Fakat bir yandan da şüphelerim devam ediyordu. Bankalar alırken bir cimri edasıyla alıyorlardı evet, ama verirken de cömertlikleri arşa ulaşacak mıydı? Ya da cömert olacaklar mıydı? Şüpheler birbirini kovalarken ve karşıdaki kişinin detaylı konuşması devam ederken ilk golü kendi kalelerine attılar.

Yanlış adres!

Yakın bir zamanda apartmanımızın kapı numarası değişmişti. Telefondaki prezentabl abla ilk golü böylelikle kendi kalesine atmış oldu. Bana eski adresimi verdi. Ben düzelttiğimi hatırlıyordum ama sistemde eski adresin olması mümkün olabilirdi. Bu sebeple, gol atılmıştı ama ben tam farkında değildim. Konuşma benim ödemeye onay verip vermeyeceğim noktaya geldi. Abla benden onayı aldı, ödemeyi yapacaklardı. Fakat bu sırada herkesin dikkat etmesi gereken bir hususta kendi kalelerine bir gol daha attılar.

Şifreni virsene!

Bana sorduğu soru şu oldu: “İnternet bankacılığı kullanıyor musunuz?” Cevabım tabii ki “Evet”ti. Ardından Takoz Recep misali bir vuruşla abla kendi kalesine golü attı. “Az sonra ödemenizi onaylamanız için sesli komut sistemine bağlanacaksınız. İnternet bankacılığı şifrenizi telefonunuzdan tuşlamanız gerekmektedir. Ardından ödemeniz hesabınıza geçecektir” dedi. İşte bu golün güzelliğine şapka çıkarılır. Hemen işkillendim. Çünkü biliyordum ki hiçbir banka telefondan veya internet üzerinden, müşteri temsilcisi aracılığıyla şifre talep etmez, iletişime geçilecekken de şifre söylenmemesini özellikle rica eder. Bu durumda ben hemen şunu dedim: “Şifre almadan ödeme geçemiyor musunuz?” Abla havanda su döverek anlatmaya başladı. En başından. Yargıtay bilmem ne yapmış, banka artık ödeme yapacakmış, sesli komut sisteminden şifremi tuşlamam gerekiyormuş. Dedim ki “şifre vermeden olmuyor mu? Ben şüphelendim bundan.” Tekrar aynı şekilde anlattı. Her defasından bana aptal muamelesi yaparak en başından anlattı her şeyi. O sırada internetten, beni aradıkları telefonu araştırıyordum. Yapı Kredi’ye ait olduğuna dair bir emare bulamadım, işin komik kısmı telefonu internette herhangi bir sayfada bulamadım. Telefondaki ablaya “Kusura bakmayın. Şifre verme konusunda şüphelerim var. Beni daha sonra tekrar arayabiliyorsanız arayın. Şifremi şimdi vermek istemiyorum” dedim. Maksadım, zaman kazanmak, telefonu daha rahat bir şekilde internette aramak, gerekirse Yapı Kredi ile irtibata geçmekti. Abla bana “rastgele numaralar önümüze geliyor ve arıyoruz. Bir dahakine ne zaman sıra gelir bilmiyorum” dedi. Ben de “Önemli değil. Vakit benim için problem değil şu an. Siz beni daha sonra arayın” dedim. Teşekkür edip kapattım telefonu.

Diyalogun Ardından

Telefonu kapatır kapatmaz ilk yaptığım şey internet bankacılığına girip Yapı Kredi ile iletişime geçmek oldu. Canlı destekteki yardımcı kişiye durumu özet geçerek anlattım. O da “Yapı Kredi olarak böyle bir ödememiz bulunmuyor. Telefon numaralarımız 444 0 444 / 0850 222 0 444’dür. Bu numaralar dışında gelen aramaları dikkate almayınız” dedi. Ayrıca, çağrı merkezinden gelen aramalarda şifre talebi bulunmadığından bahsetti. Ben de teşekkür ederek telefon numarasını ve başımdan geçenleri ilgili birime aktarmalarını talep ettim. Ardından da bu yazıyı yazdım.

Lütfen Dikkat! Sizi 0850 850 2623 nolu telefondan arayıp “Kart aidatı geri ödemesi” tarzı bir şeylerden bahsederlerse hiçbir şekilde şifrenizi paylaşmayın, mümkünse telefonu direkt kapatın. Umarım bu yazı başkaları için faydalı bir yazı olur.