Şener Dağaşan Kimdir?

Öncelikle, kökten bir Üsküdarlı’dır. Çeyrek asırlık ömrünü bu kadim beldede geçirdi/geçiriyor. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimlerini Üsküdar’da tamamladı. Nazar boncuğu olarak, yarım kalmış bir mimarlık macerasının ardından 2011’de yurda kesin dönüş yaptı ve 2012’de, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümüne girdi. O sırada Türkiye’de yüzbinlerce kişinin mesleği olan İşletmecilik için 4 yıllık bir zaman harcadı ve diplomalı bir işletmeci oldu(2015). 2016 yılında Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünden mezun oldu. Aktif olarak sosyal medya uzmanlığı ve danışmanlığı görevlerini sürdürüyor.

Neden böyle şizofrenik bir biyografi denemesinde bulunuyor pekiyi?

Kendisi de bilmiyor 🙂

Pekala. Diğer bilgilerin detayları sizde kalsın, bize Şener Dağaşan’ın tecrübelerinden bahseder misiniz?

İyi bir internet kullanıcısıdır kendisi. Türkiye’nin hızlı internet çağına birebir şahit olmuştur. Youtube’un ilk kapatıldığı günleri hatırlamakta ve tünellerin en anlama geldiğini çok iyi bilmektedir.

Yıllarca, kendisine yazma ve fikir beyan etme hissini aşılayan ve kendisini güdüleyen forumlarda yazarlık yaptı. Özellikle gündemle ilgili binlerce post girdi ve insanlarla laf dalaşında bulundu. Yeni trendlerin ortaya çıkması ile forumculuktan sıyrılıp sözlükçülüğe geçiş yaptı. İlk sözlükçülük deneyimini de şu an mazi olan bir muhafazakar sözlükte yaşadı.

Neden muhafazakar sözlük?

Bir günde yazar yaptılar da ondan 🙂 Ekşi’de yazarlık verdiler de biz mi yapmadık?

Sonra ne oldu?

Sözlük macerası sırasında bir sürü insanla tanışma ve ortak ülküde hareket etme imkanı buldu. 2009 yılında başladığı sözlükçülük macerasına bir de 2011 yılında Türkiye’nin en eski sosyal medya bloglarından biri olan Sosyal Medya Haber’de yazarlık serüveni ekledi.

Sosyal Medya Haber’de ne gibi görevler yaptı?

SMH (kendi aralarında bu ismi kullanıyorlardı) ilk başlarda herkese açık bir mecraydı. Sonradan yönetim tarafında değişiklikler oldu ve ilk kadrosundan çoğu kişi yazarlığa devam etmedi. SMH hala herkese açık bir mecradır. Neyse, yazarlığa devam etmeyenler ve yönetimdeki eksik kişi sayısının gün yüzüne çıkması ile kısa sürede haber ve içerik editörü oldu. 2015 yılına kadar SMH’de birçok görev ifa etti. Bu sürede 100 binlik twitter hesabının hacklenmesi ve bu hesabı hacker’lardan kurtarması, 300’den fazla özgün makale yazması ve seminerler gibi faaliyetlerde bulundu.

SMH bir dönüm noktası mıydı?

Aslında evet. SMH ile sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu ve geleceği nasıl şekillendireceğini keşfetti. SMH ilk “önemli” blog denemesiydi ve bu sayede hala çeşitli bloglarda yazarlığa devam etmektedir.

SMH’den sonra ne oldu?

2012 yılında, Türkiye’de sosyal medya alanında söz söyleyecek bir otoritenin boşluğunu hissettiler. Ve birkaç arkadaşla birlikte bir fikrin tohumunu attılar toprağa. Yaklaşık 3 aylık hummalı bir çalışmanın ardından Uluslararası Sosyal Medya Derneği’ni (USMED) kurdular.

USMED’de ne gibi görevlerde bulundu?

Kurucu üyelerden birisidir. 10 kişilik kurucular arasında yer alıyor. Kurucu yönetim kurulu üyeliğinde bulundu ve 2. olağan genel kurulda (31 Mayıs 2015) ikinci kez yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Şu an dernekte devam ediyor mu?

Eylül 2015’te yönetim kurulundan ve üyelikten istifa etti.

USMED’de yaptığı çalışmalar nelerdi?

USMED’in bünyesinde yer alan ve 7 dönem öğrenci yetiştiren USMED Akademi’de eğitmen olarak görev yaptı. İTÜ, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi gibi üniversitelerde sürekli eğitim merkezlerinde düzenlenen eğitimlerde Twitter, Facebook, Topluluk Yönetimi, Topluluk Etkileşimi, 3. parti yazılımlar, İnteraktif Sözlükler gibi konularda eğitimler verdi. Ayrıca, Yeşilay ve USMED birlikteliğinden ortaya çıkan Sentetik Yalanlar projesinde içerik sorumlusu olarak yer aldı. Seminerlere katıldı ve günlük eğitimlerde bulundu.

Eğitmenlik yaptı dediniz. Biraz daha açar mısınız?

SEM’lerde eğitmenlik dışında Türkiye’de ilk kez uzaktan eğitimle sosyal medya sertifika programında yer aldı ve benzer konularda eğitimler verdi. Bilişim Akademisi bünyesindeki bu eğitimler iki dönem sürdü. Bunların haricinde, belediyeler, dernekler ve bazı kurumlarda günlük eğitmenlik görevlerinde de bulundu.

Tekrar yazarlık macerasına dönelim. SMH dışında yazdığı alanlar var mıdır?

SMH’de yazarlık ve editörlük görevlerini yürütürken, dernek bünyesinde de birlikte olduğu arkadaşlarıyla, Türkiye’nin ilk sosyal medya bloglarından biri olan Semiyun.com’a ortak oldu ve burada yazarlık yaptı. 2 sene süren Semiyun macerasının ardından sitedeki hisselerini satıp Semiyun’u devretti. Site şu an kapalı durumdadır.

Yazarlık ve editörlük görevlerinin haricinde sosyal medyada ne gibi işlerde bulundu?

Sosyal medya sadece belli başlı sitelerde hesap bulunması değildir. Sosyal medya bir tanıtım mecrasıdır. Bu bakımdan, markaların burada bulunmaları halkla ilişkiler açısından önemlidir. İşte bu sebeple, 2012’den beri çeşitli marka, firma ve kişilere sosyal medya danışmanlığında bulundu. Belediyeler, kurumlar, okullar ve siyasetçiler gibi çeşitli dallarda sosyal medya uzmanlığı görevleri yaptı. İçerik pazarlama, dijital pazarlama, online reklamcılık gibi görevlerde bulundu.

Sadece sosyal medya alanında mı çalışıyor?

Hayır, sadece sosyal medyada değil başka alanlarda da görevler yaptı. Bazı mimarlık firmalarına web siteleri kurdu, bilişim teknolojileri alanında destek verdiği firmalar bulunuyor. Aynı zamanda mobil yazılım alanında da analistlik ve tasarım aşamalarında çalışmalarına devam ediyor.

Yazılım konusunu biraz açar mısınız?

Mobil uygulamalar son yılların revaçta işleri. Bu alanda kodlama değil, kullanıcı deneyimi tasarımı, arayüz tasarımı, ekran tasarımı, tester’lık, analistlik gibi alanlarda çalışmaları bulunuyor. Yapı Kredi’nin Fikri Mobil yarışmasına ekip olarak katılmış ve çeyrek finale kadar çıkmışlığı bulunuyor. Okul projesi kapsamında arkadaşlarıyla birlikte İmla Canavarı adlı bir oyun geliştirdiler. Şimdilik rafa kalkmış olsa da ileride marketlerde görülebilecektir.

Son olarak, bizim bilmediğimiz başka özellikleri bulunuyor mu?

Amatör fotoğrafçı, amatör yazar olarak kendisini görüyor. Daha birkaç sayfasını yazdığı 7 kitaptan oluşan bir eser fikri bulunuyor. Fotoğrafçılıkla uğraşıyor ve imkan buldukça İstanbul’u gezip malzeme topluyor. Bir de Boğaz Havası adlı blog projesi var. Buraya da içerik oluşturmakta ve İstanbul’la ilgili yazılar yazmaktadır.

Teşekkür ediyoruz. Çok iyi bilgilendirdiniz.

Ben teşekkür ederim.