Hakkında

Şener Dağaşan Kimdir?

Ben Şener Dağaşan. 1987 Üsküdar doğumluyum. Ömrümün büyük kesimini Üsküdar’da geçirdim. İlkokul ve liseyi Üsküdar’da tamamladım. 2006 yılında mimarlık bölümüne girdim, birkaç sene sonra bu bölümü bıraktım ve başka bir alana geçiş yaptım. Öncelikle işletme bölümü diploması, sonra da bilgisayar ve öğretim teknolojileri bölümünü bitirdim. 2011 yılından beri internet ve sosyal medya sektöründe çeşitli işler yaptım. 2020’den itibaren de stok fotoğrafçılık alanında çalışmalarımı sürdürüyorum.

Şener Dağaşan’ın eğitim hayatından bahseder misiniz?

1995 yılında ilkokula başladım. 8 yıllık kesintisiz eğitimin ilk kurbanlarından olarak ortaokul diye bir okul türünü hiç tanımadım. 2002 yılında liseye başladım. O zamanlar süper lise olarak bilinen yabancı dil ağırlıklı liselerin son mezunlarından birisi olarak 2006 yılında liseyi tamamladım. Aynı sene Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümüne kayıt yaptırdım. İsteyerek ve severek başladığım bu bölümü mecburi sebeplerden ötürü bıraktım ve 2011 yılında Anadolu Üniversitesi’nde açıköğretim işletme bölümüne kayıt yaptırdım. Bir sonraki sene de Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümüne girdim. 2015’te işletmeyi, 2016 yılında da BÖTE bölümünü tamamladım. 2016’da BÖTE bölümü yüksek lisansına kabul aldım fakat eğitimin bana bir şey katmayacağını düşünerek yüksek lisansa devam etmedim. Bunların haricinde çeşitli kurslarla fotoğrafçılık, SEO gibi birçok konuda eğitimler aldım.

Şener Dağaşan’ın çalışma hayatı ve iş tecrübelerinden bahseder misiniz?

Kendimi iyi bir internet okur yazarı olarak görüyorum. Türkiye’de internetin emekleme çağından delikanlılık çağına kadar geçen sürede birçok şeye şahit oldum ve bilgiye ulaşmanın, doğru bilgiyi yanlıştan ayırt edebilmenin yollarını bu sayede öğrendim. İnterneti bir boş zaman geçirgeci olarak değil, bilgiye ulaşma ve bilgi paylaşım platformu olarak görüyorum. Dolayısıyla, internet sektöründe iş yaparken interneti hep bu minvalde bir araç olarak gördüm. 2011 yılında, zamanının önemli sosyal medya bloglarından birisi olan Sosyal Medya Haber’de içerikler üretmeye başladım. Bir sene sonra Türkiye’nin ilk sosyal medya derneği olan Uluslararası Sosyal Medya Derneği’nin (USMED) kurucularından birisi oldum. 2012’de bu çalışmaya ek olarak ödüllü sosyal medya bloglarından birisi olan Semiyun’un ortaklarından birisi olarak siteye içerik üretmeye başladım. USMED ile yaptığımız çalışmalar Türkiye’de büyük ses getirdi. Tanınmamıza ve kitlelere ulaşmamıza vesile olan bu çalışmalar neticesinde birçok sosyal medya sertifika programı düzenledik. Bu eğitimlerde eğitmen olarak Twitter ve Twitter araçları, interaktif sözlükler gibi birçok konuda dersler verdim.

2012 ve 2016 yılları arasında çeşitli firmalara sosyal medya uzmanı ve bilişim danışmanı olarak hizmetler verdim. Çeşitli web siteleri kurdum, sosyal medya hizmetleri verdim. 2016 yılında içerik yazarı ve sosyal medya uzmanı olarak Digibus Dijital İş Geliştirme Ajansında çalışmaya başladım. Farklı alanlarda deneyimler edinmeme olanak sağlayan bu süreçte fotoğrafçılık, blog yazarlığı, e-ticaret danışmanlığı gibi birçok konuda tecrübeler edindim. 2018 yılında sosyal medya danışmanı olarak Fatih Gençlik Vakfı’nda çalışmaya başladım. 2020 yılında ise kendi işimi yapmak üzere stok fotoğrafçılık alanına yoğunlaştım ve hala bu alanda çalışmalarıma devam ediyorum.

Peki, bunların haricinde vaktini nasıl geçirir, hobileri nelerdir?

Aktif olarak fotoğrafçılık yapıyorum. Kelime anlamıyla bir amatör değilim. Çünkü bu işten para kazanıyorum. Fakat, bunu aynı zamanda bir hobi olarak da gerçekleştiriyorum. Amacım sadece para kazanacak fotoğraflar çekmek değil. İyi kareler yakalamak da amaçlarımdan birisi. Zaten portfolyo sayfamı ziyaret ederseniz senelerdir çektiğim iyi kareleri görebilirsiniz. Fotoğrafçılık hayatımın tam orta yerinde dururken başka şeylere vakit ayıramıyorum da diyemem. Günümün bir kısmını işe ayırırken bir kısmını da dijitalde veya basılı eserlerde okumalar yapmaya ayırıyorum. İnterneti bir bilgi platformu olarak gördüğümü söylemiştim. Bu kapsamda, vaktimi kıymetlendirecek şeyler okuyorum. Ayrıca kitaplarla da aram iyidir. İyi bir okuyucu olduğumu düşünüyorum. Kitap incelemelerime bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Okumak, zihinsel olarak dolmayı beraberinde getirir. Bunun neticesi ise kendini ifade etme ihtiyacının ortaya çıkmasıdır. Ben, fotoğraflarla kendimi ifade etmeye çalışırken yazarak da bunu gerçekleştirmeye çalışıyorum. Blog yazılarım sık olmasa da yazmayı severim. Bu websitesinde yazılarımı okuyabilir, Medium‘da ise çeşitli konularda yazdığım kısa yazılara erişebilirsiniz. Yazmak, sadece internete içerik üretmek olmadığından, gelecek planlarım arasında hikayeler ve seri romanlar da bulunuyor. Ama şimdilik bunun altyapısını hazırlamakla meşgulüm.

Bunlara ek olarak fotoğrafçılığın bir sonucu olarak gezmek konusu da hobilerimden birisi haline geldi. Yeni yerler görmeyi, bu yerleri farklı durumlarda keşfetmeyi sevdiğimi söyleyebilirim. İmkanlar ölçüsünde geziyor ve fotoğraflar çekiyorum.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim 🙂

YOUR COMMENT