Instagram’da Son Görülme Nasıl Kapatılır?

Dünyada en aktif olarak kullanılan sosyal mecralardan birisi olan Instagram gün geçtikçe yenilikler yapmaya devam ediyor. Birkaç sene öncesine kadar basit bir fotoğraf paylaşım uygulamasıyken bugün bambaşka boyutlara ulaşan bu sosyal mecrada yeni özellikler ekleniyor ve haliyle her yeniliğin bir de beğenmeyenleri ortaya çıkıyor. Instagram’a gelen Direct özelliği ile geçtiğimiz senelerde bu platform mesajlaşma özelliği kazanmıştı. Bugün gelen bir güncelleme ile de Instagram Direct yeni bir özelliğe kavuştu. Bu özellik sayesinde mesajlaştığımız kişilerin, tıpkı Whatsapp’ta olduğu gibi, son görülme anını görebileceğiz. Bu da haliyle birçok kişinin tepkisine neden oldu. Peki Instagram son görülme nasıl kapatılır diye merak ediyorsanız cevabını sizin için verelim. Şimdi buna bir bakalım.

Ah Zuckerberg Ah!

Mark Zuckerberg tüm dünyayı kızdırabilmeyi başaran belki de tek insan olacak 🙂 Whatsapp’tan sonra Instagram’a da getirdiği son görülme durumu bunun bir işareti gibi. Instagram son görülme nasıl kapatılır diye merak ediyorsanız cevap oldukça basit. Yapmanız gereken tek şey ayarlara girmek ve ilgili ayarı değiştirmek. Bunu yaparken şu adımları izliyoruz:

Kullanıcı Profilinize Girin –> Ayarlara Giriş Yapın –> Ayarlar Kısmının Altında “Hareket Durumunu Göster” Seçeneğini Pasif Hale Getirin.

Tüm yapmanız gereken budur. Sonrasında, mesajlaştığınız kişiler sizin son görülme saatinizi artık göremeyecekler. Ama siz de onların son görülme saatini göremeyeceksiniz maalesef.

Instagram’da son görülme özelliğini kapatmak bu kadar basit. Artık giriş çıkış saatleriniz kimseyi ilgilendirmeyecek. Fakat, bunu dert eden birileri varsa hayatınızda, içten içe Zuckerberg’e söylenmeye başlayabilirsiniz.

Instagram’ın Direct kısmını ayrı bir uygulama haline getireceğine dair söylentiler dolanıyordu. Bu son güncelleme ile bu ihtimalin arttığını düşünüyorum. Ayrı bir uygulama haline gelmesi ya da daha gelişmiş özellikler kazanması hayatımızda ne gibi değişiklikler yapar şu an için net bir şey söyleyemeyiz ama sosyal mecraların alışkanlıklarımıza ve hayatımıza yön verdiği de bir gerçek. Birkaç sene öncesine kadar dert olarak aklımızın kıyısından bile geçmeyecek onca şey artık birer sorun halinde üstümüze çöreklenebiliyor. Burada da iradeli davranmak ve bu mecraların birer araç olduklarını unutmamak çok önemli bir yer tutuyor. Sosyal mecraları birer araç olarak görür ve hayatımızın tam merkezine yerleştirmezsek çok daha iyi bir hayatımız olacaktır.

Paylaşın:

Şener Dağaşan

Uzun yıllardır blog yazarlığı yapıyorum, sosyal medya ile içli dışlıyım. İçerik yönetimi asıl uzmanlık konum olmakla birlikte sosyal medya uzmanlığı yapıyorum. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü mezunuyum. Burası da benim kişisel websitem. Benimle irtibata geçmek için iletişim sayfasından mesaj gönderebilirsiniz.
  • Ersin KILIÇ

    hayat kurtarıcı bir bilgi.

    1 Şubat 2018 at 12:08 Cevapla

Leave a Comment