Video Satarak Para Kazanın! Stok Video Siteleri

Video, son on yılın en çok üretilen medya ürünlerinden birisi haline geldi. Tabii ki bunda akıllı telefonların çok büyük payı var. Kamera ve akıllı telefonların teknolojik gelişimi video üretmeyi çok kolay hale getirdi. Birçok kişi de video üretmeye başladı. Video üretiminin bu kadar kolay olduğu günümüzde ürettiği videolardan para kazanmak isteyenler de ortaya çıktı. Youtube gibi platformlar için üretilen video içerikleri gelir getirebiliyorlar. Peki videodan para kazanmanın başka yolu yok mu? Tabii ki var: Stok video. Stok video, maksimum 1 dakikalık video içerikler üreterek bu videoları satışa sunmaktır diyebiliriz. Tıpkı stok fotoğrafta olduğu gibi stok videoda da bu işin pazaryerleri bulunmaktadır. Çoğu stok fotoğraf da satan bu platformlar, video içerik üreticilerine ciddi oranda komisyonlar ödemektedirler. Bu yazımda stok video satarak para kazanabileceğiniz bazı stok video sitelerinden bahsedeceğim.

Stok Video Siteleri

Shutterstock

Stok aleminin yakışıklısı Shutterstock, stok fotoğraf satışına imkan tanıdığı gibi stok video satışına da imkan tanımaktadır. Shutterstock’a üye olarak katılımcı olabilir ve videolarınızın satışını gerçekleştirebilirsiniz. Stok fotoğrafa göre yüksek komisyonları bulunan Shutterstock, sıfırdan başlayan kişilere ve her sene başında herkese uyguladığı komisyon oranlarına göre ilk olarak %15’lik bir komisyon payı bırakmaktadır. 10 adet satış yapıldığında bu oran %20’ye çıkıyor. Daha fazla satış, daha yüksek komisyonlar anlamına gelmektedir. Her ne kadar son zamanlarda düşük komisyonlar bıraksa da Shutterstock, stok video konusunda önemli bir noktada bulunmaktadır.

Videolarınızdan para kazanmak için Shutterstock’a buradan üye olabilirsiniz.

Adobe Stock

Eski ismiyle Fotolia, yeni ismiyle Adobe Stock, stok video satmak isteyenler için tercih edilecek bir diğer stok sitesidir. Shutterstock’la rekabet halinde olan Adobe Stock, satışı çok olmasa da komisyon oranlarının yüksekliği ile tercih edilmesi gereken bir stok video sitesidir. Adobe ekosistemini arkasına alan ve bu gücüyle ciddi anlamda atılımlar gerçekleştiren Adobe Stock’a üye olarak kısa sürede video satışına başlayabilirsiniz.

Adobe Stock’a üye olmak için tıklayınız.

Pond5

Odak noktası stok fotoğraf satmak olan sitelerin stok video konusundaki girişimlerini bir kenara bırakırsak, odağında video olan sitelerin daha çok tercih edildiği bir gerçektir. Her ne kadar stok fotoğraf kabul etse de odağında stok video bulunan Pond5, komisyon oranının yüksekliği ve niş girişim olması yönüyle tercih edilmesi gereken bir sitedir. Pond5, özellikle Shutterstock’un “acımasız” komisyon oran yönteminden sonra önemli videographer’lar tarafından tercih edilmesiyle önplana çıktı. Geniş bir kitlesi bulunan Pond5, stok video satışı yapmak isteyenlerin mutlaka üye olması gereken bir sitedir.

Pond5’a üye olmak için tıklayınız.

iStock

Getty Images’ın mikrostok sitesi olan iStock da diğer video satışı gerçekleştirmektedir. Hatta, geçtiğimiz günlerde açıkladığına göre dikey formatta videolar da kabul etmeye başladı. Getty Images, katılımcı olarak sisteme kabul ettiği üyelerini ilk olarak non-exclusive yani özel olmayan üye statüsüne alır. Bu statüdeki katılımcıların komisyon oranları video için %20’dir. Exclusive olarak kabul edilmenin belirli şartları vardır ve exclusive olan üye başka bir siteye mevcut fotoğraf ve videolarını yükleyemez. Bu bakımdan, iStock dezavantajlı gibi gözükse de Getty Images ve iStock hala gücünü koruyan bir stok sitesidir. Bu bakımdan, non-exclusive olarak burada üyeliğinizin olmasını ve satış yapmanızı mutlaka tavsiye ederim.

iStock’a üye olmak için Contributor uygulamasını indirmeniz ve buradan başvuru yapmanız gerekiyor. Android telefonlara buradan, iPhone telefonlara buradan indirebilir ve üyelik başvurusu yapabilirsiniz.

Aracı Stok Video Siteleri

BlackBox

BlackBox, stok video satmak isteyen kişilere birçok avantaj sağlayan bir aracı sitedir. Buraya yüklediğiniz videolara kendiniz başlık, açıklama ve anahtar kelime ekleyebilirsiniz. İsterseniz de kıdemli ve tecrübeli katılımcılara satıştan pay vererek düzenleme yaptırabilirsiniz. Onaya gönderdiğiniz videolar Shutterstock, Adobe Stock gibi belli başlı video satış sitelerinde BlackBox aracılığıyla satılır. Size de, alınan komisyona göre pay verilir. BlackBox, özellikle başlık, açıklama ve anahtar kelime angaryasıyla uğraşmak istemeyenler için biçilmiş kaftandır. Fakat BlackBox’ın sizden birkaç ricası bulunmaktadır. Buraya yüklediğiniz videoları, satış yapılan sitelere ayrıca yüklememenizi istemektedir. Yani BlackBox’a yüklediğiniz videolar, satışa aracılık yaptığı siteler için “exclusive” olmak zorundadır. Siz bu videoları ayrıca o sitelere yükleyip kabul ettirirseniz ve BlackBox bunu fark ederse hesabınızı silmektedir. Ayrıca, BlackBox PayPal ile çalışmaktadır. Yani Türkiye için şu an ödeme almak mümkün gözükmüyor.

BlackBox’a üye olmak için tıklayın.

Diğer Stok Video Siteleri

Tüm bunlara ek olarak, irili ufaklı birçok stok fotoğraf sitesi de video satışı gerçekleştirmektedir. Bu sitelerin hitap ettiği kitleler daha dar olduğundan satış şansları daha düşüktür. Fakat, olunabilecek tüm sitelerde var olmak, bir videodan daha fazla para kazanma ihtimalini artıracaktır. Hepsine birden ayrı ayrı video yükleyip, başlık, açıklama ve anahtar kelime girmenize de gerek bulunmuyor. Microstock.plus gibi siteler aracılığıyla bir kere düzenlediğiniz içerikleri hepsine birden gönderebilirsiniz.

Bu siteleri şu şekilde sıralayabilirim:

DepositPhotos: Depositphotos’a üye olmak için tıklayın.

Dreamstime: Dreamstime’a üye olmak için tıklayın.

CanStockPhoto: Üye olmak için tıklayın.

YOUR COMMENT